31 MAJA 2016
Opis aukcji:
Katalog letniej Aukcji Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art to wybór 92 obrazów i rzeźb reprezentujących polską sztukę i rzemiosło okresu od XIX do XXI wieku. Na Państwa uwagę zasługują na pewno prace najwybitniejszych przedstawicieli swoich czasów: "Taniec" Zofii Stryjeńskiej, dzieła Jacka Malczewskiego, obrazy Wlastimila Hofmana, "Portret sferyczny" Bolesława Biegasa, oraz wybitnej klasy "Portret kobiety w szalu" Olgi Boznańskiej. Ciekawą propozycją jest również np. wybór przedwojennych portretów kobiecych.
Szkoła paryska reprezentowana jest m.in. przez pejzaż Henryka Epsteina, martwą naturę Henryka Haydena, portret kobiecy Henryka Berlewiego, obrazy Leopolda Gottlieba, Stanisława Eleszkiewicza, wybitny "Portret dziewczynki" Meli Muter.
Wśród propozycji polskiej sztuki współczesnej wyróżniają się dwie wybitne prace Tadeusza Kantora, op-artowskie koło Wojciecha Fangora, bardzo wczesna kompozycja geometryczna Henryka Stażewskiego, figura osiowa Jana Lebensteina oraz galeria czterech prac Franciszka Sarowieyskiego. Współczesne poszukiwania w obszarze abstrakcji geometrycznej pokazują prace Jana Tarasina, Stefana Gierowskiego czy Ryszarda Winiarskiego. Ciekawymi i bardzo rzadkimi propozycjami jest praca Teofila Ociepki, akt Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej oraz "Martwa natura z cebulami" Józefa Czapskiego.
20
Henryk Berlewi
Portret kobiety, 1937pastel, aksamitny papier beżowy / 49 x 38 cm w świetle oprawy sygn. l.d.: H. Berlewi 37
- Cena wywoławcza:
- 10 000 zł
- Estymacja:
- 12 000 - 15 000 zł
- 12 000 zł
35
Bolesław Biegas
RÉFLEXION DE LA CRÉATION (DOUBLE FACE), 1912brąz patynowany, podstawa granitowa / wys. 66 cm z podstawą
- Cena wywoławcza:
- 35 000 zł
- Estymacja:
- 45 000 - 60 000 zł
- 40 000 zł
60
Kajetan Sosnowski
Z CYKLU UKŁADY RÓWNOWARTOŚCIOWE, 1979 - 1985bawełna barwiona, płótno / 130 x 130 cm
- Cena wywoławcza:
- 70 000 zł
- Estymacja:
- 80 000 - 90 000 zł ●
- 100 000 zł
70
Franciszek Starowieyski
CZTERY ZMYSŁY I DWA UPADŁE ANIOŁY, 2006suchy pastel, papier, płótno / 146 x 319 cm
- Cena wywoławcza:
- 130 000 zł
- Estymacja:
- 160 000 - 200 000 zł
- 140 000 zł*