26. Eugeniusz Geppert - JEŹDZIEC ok. 1924-25
Proweniencja
kolekcja prywatna, Warszawa
kolekcja Marka Mielniczuka
Aukcja Hotel Drouot, Paryż
Artysta nadaje mu (jeźdźcowi), teraz cechy monumentalne. Postać jeźdźca na koniu rozsadza ramy
obrazów, jest potężna, silna, uchwycona skrócie perspektywicznym i szybkim ruchu (…). Geppert
określa bryły wyraźnym konturem, a koloryt jego obrazów jest brunatny i zgaszony. (…)Stosowana
przez artystę klasycyzująca forma podkreśla nadrealną siłę postaci, przenosi je w świat idei, w obszar,
w którym apoteoza i symbol mają wartość naczelną.
- Mariusz Hermansdorfer, 1996
Nr katalogowy: 26
Eugeniusz Geppert (1890 - 1979)
JEŹDZIEC ok. 1924-25
olej, płótno / 54.5 x 64.5 cm
sygn. l.d.: Eugeniusz Geppert
- Cena wywoławcza:
40 000 zł
9 281 EUR
9 853 USD
- Estymacja:
50 000 - 60 000 zł ●
11 601 - 13 922 EUR
12 316 - 14 779 USD
47 000 zł
10 905 EUR
11 577 USD
21 MARCA 2017
21 marca, 2017 r. godz. 19.00
24 lutego - 21 marca 2017 r.