51. Teofil Ociepka - Raj, 1950
Proweniencja
Polswiss Art, aukcja 13.12.2009, poz. 47
Polswiss Art, aukcja 03.07.2004, poz. 41.
Banach A., Ociepka, Wydawnictwo Arkady, Warszawa, 1988, il. barwna poz.9-13, str. 22-27.
Najbardziej znany i ceniony, obok Nikifora, polski malarz naiwny. Tematyka jego prac balansuje gdzieś na pograniczu doświadczeń okultystycznych, basni braci Grimm i legend śląskich. Dorobek twórczy Ociepki ma swój początek w końcu lat 20-tych XXw, ale prawdziwą popularność zaczął zdobywać dopiero w latach 40-tych XX w. Tworzył wizje świata wyimaginowanego, pełnego egzotycznych zwierząt i dziwnych roślin, co wszystko razem nadawało jego pracom wrażenie rajskiego ogrodu.
Nr katalogowy: 51
Teofil Ociepka (1891 - 1978)
Raj, 1950
olej, sklejka / 77 x 148 cm
sygn. p.d.: T. Ociepka 1950 r. na odwrocie napis ołówkiem: Raj 1950 r. oraz częściowo zniszczona nalepka z TPSP w Krakowie
- Estymacja:
60 000 - 80 000 zł ●
13 423 - 17 898 EUR
15 916 - 21 221 USD
95 000 zł
21 253 EUR
25 199 USD