RZEŹBA I OBIEKTY PRZESTRZENNE

Informacje:

Szanowni Państwo, 

Aukcja Rzeźba i obiekty przestrzenne odbędzie się z udziałem publiczności w Domu Aukcyjnym Polswiss Art 
we wtorek 28 września o godz. 19.00.
Na wystawę przedaukcyjną zapraszamy Państwa do naszej galerii przy ul. Wiejskiej 20 w Warszawie.

Jak możesz wziąć udział w aukcji?

  • weź udział w aukcji osobiście
  • złóż zlecenie telefoniczne
  • złóż zlecenie z limitem stałym
  • licytuj online na naszej stronie: online.polswissart.pl
  • licytuj online dzięki aplikacji mobilnej: Polswissart

Aukcja będzie relacjonowana live!
Podczas aukcji streaming video będzie dostępny na naszej stronie internetowej.

Nasi doradcy pomogą w dopełnieniu formalności.
Jesteśmy otwarci na Państwa pytania.
Zapraszamy do kontaktu z galerią Domu Aukcyjnego Polswiss Art.

galeria@polswissart.pl
+48 22 629 46 87
+48 22 628 13 67

Lub bezpośredniego kontaktu z Państwa osobistym doradcą.
Jesteśmy do Państwa dyspozycji!

Regulamin licytacji w Domu Aukcyjnym Polswiss Art

 

Rzeźba uznawana jest za najstarszą ze sztuk. Ze względu na swoją konkretność, namacalność i odniesienie do rzeczywistości być może najmniej ze wszystkich dziedzin artystycznego wyrazu może być posądzana o udawanie i fałsz. Dlatego, że mówi nie tylko tym, co przedstawia, ale także tym z czego jest i jaka jest.

Dom Aukcyjny Polswiss Art ma prawdziwą przyjemność przedstawić katalog z 54 pracami przestrzennymi powstałymi w ciągu ostatnich 150 lat. Nie było naszym zamierzeniem pokazywanie przekroju, ani też rysu historycznego, ponieważ projekt aukcyjny jest na to zbyt mało pojemny. Pragnęliśmy raczej wskazać na ciągle mało doceniane na rynku aukcyjnym zjawisko jakim jest rzeźba, a przede wszystkim na jej współczesne oblicze, ciągle ewoluujące.
Pragnęliśmy wskazać na kilka procesów, które maja miejsce na dzisiejszym rynku sztuki, tak by nie umknęły rzeszy kolekcjonerów zainteresowanych dzisiejszym obliczem sztuki.

Pierwszym z nich jest niewątpliwie ciągle rosnące zainteresowanie pracami Magdaleny Abakanowicz. Ta jedna z największych artystek polskich XX i XXI wieku znalazła wreszcie swoje właściwie miejsce również na polskim rynku aukcyjnym. Prace Magdaleny Abakanowicz cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, również dzięki temu, że jej twórczość została zrozumiana i na swój sposób wytłumaczona, a poza tym bardzo dobrze wpisuje się w rzeczywistość, której jesteśmy uczestnikami. Samotność i odrębność jednostki w czasach powszechnej masowości zdaje się być dzisiaj jeszcze bardziej aktualna. Nie bez znaczenia dla wzrostu cen aukcyjnych jest zapewne przygotowywana na 2022 rok wystawa prac artystki w jednej z największych światowych galerii Tate Gallery. Prace, które prezentujemy w swojej ofercie mają szczególny wymiar, nie tylko rzeczywisty. „Walking Figures”, powstałe dla Biennale w Vancouver i prezentowane przez lata w przestrzeniach publicznych Kanady oszałamiają swoją monumentalnością. Trzy potężne ludzkie giganty nie są jednak przerażające, raczej zachwycające i tchnące nadzieją. Są jak pomniki ludzkiej egzystencji, ciągle w drodze, ciągle z krokiem naprzód. Nie projektowane do konkretnej przestrzeni, a wpisujące się w każdą możliwą. Wielkie świadectwa polskiej sztuki rzeźbiarskiej, wszędzie rozpoznawalne i niepodrabialne. Zwracamy uwagę kolekcjonerów na pojawienie się takich obiektów na rynku aukcyjnym, ponieważ jest to jeden z nielicznych przypadków w Polsce. Większość prac dostępnych sprzedażowo, mogących istnieć w przestrzeniach otwartych znajduje się jednak za granicą. Te, które obserwujemy w Polsce są własnością najczęściej instytucjonalną i taką pozostaną. 28 września licytować będziemy więc jeden z najciekawszych obiektów rzeźbiarskich ostatnich lat.

Kolejnym aspektem, na który chcieliśmy wskazać jest niewątpliwy wzrost zainteresowania rzeźbą nie tylko polską. Powoli otwieramy się na sztukę światową, nie tylko w zakresie malarstwa, ale również rzeźby. W ofercie tej aukcji prezentujemy trzy prace uznanych artystów światowych, można spokojnie powiedzieć kanony rzeźbiarskie. Głowy Amadeo Modiglianiego są ponadczasowym symbolem współczesnej rzeźby. Dziewczynka z grzywką w swoich wersjach, projekt rzeźbiarski artysty z przełomu pierwszego i drugiego dziesięciolecia XX wieku, właściwie będący swego rodzaju epizodem w twórczości artysty stał się światowym, rozpoznawalnym przez wszystkich motywem rzeźbiarskim. Podobnie jest z „Venus Spatiale” Salvadora Dali. Piękno kobiecego ciała w klasycznym wydaniu, podzielonego na dwie części ze stałymi elementami surrealistycznymi: zegarem, jajem i mrówkami. Klasyczny kanon ujarzmiony tym co nierealne, tym co się sprzeciwia realności w wydaniu największego hiszpańskiego geniusza gatunku.

Ogromną ciekawostką jest pojawienie się w Polsce pracy Philipa Jacksona, współczesnego artysty rzeźbiarza o światowym wymiarze. Nadworny rzeźbiarz brytyjskiej korony słynie z wielu znanych zamówień w Anglii, ale również na świecie. Artysta formy, jak zwykło się o nim mówić, łączy opracowanie szczegółu z niezwykle dekoracyjnym wyrazem. Sprawia nam ogromną radość możliwość zaproponowania po raz pierwszy w Polsce rzeźby tego artysty i to w takim wymiarze jak „Gimnastyczka”.

Uwagę Państwa kierujemy również na dwa nazwiska rodzimej rzeźby. Nie trzeba przedstawiać prac Igora Mitoraja. Był on jednym z tych szczęśliwców, którym udało się przyciągnąć uwagę świata jeszcze za życia. My wskazujemy na wagę prezentowanych w tym projekcie obiektów. Niezwykle urokliwa „Maria” oraz „Tindaro” są realizacjami w małym nakładzie, wykonanymi z prawdziwą pieczołowitością również w zakresie patyny i warsztatu. Na podkreślenie zasługuje również fakt, że prace tego artysty w takim właśnie wydaniu cieszą się niesłabnącym wzrostem cen i uznaniem światowych kolekcjonerów. Sprzyjają temu zapewne liczne realizacje artysty w największych światowych miastach, ale również niewątpliwy, niepodważalny aspekt dekoracyjny. Drugim nazwiskiem, na które chcieliśmy wskazać jest oczywiście Wojciech Fangor, którego też specjalnie przedstawiać nie trzeba. Prezentujemy jednak Państwu w ramach aukcji rzeźby wyjątkowo rzadkie prace. Współczesna „Symetria” należy do naprawdę nielicznych przestrzennych prac artysty, które mogą znaleźć się jeszcze w kolekcjach prywatnych. Wczesne, powojenne „Głowa bolesna” i „Księżyc” są rzeźbami nigdy nie prezentowanymi na rynku aukcyjnym ani sprzedażowym, są prawdziwymi rarytasami kolekcjonerskimi, być może w większym jeszcze stopniu od wczesnych inspirowanych Picassem prac malarskich artysty.

W projekcie zakładającym formę przestrzenną, co we współczesnej sztuce jest nieuniknione nie mogło zabraknąć przedstawicieli konceptualizmu jak Ryszard Waśko czy Andrzej Paruzel, ale również młodych twórców, którzy pracują z formą i przestrzenią. Przedstawienie propozycji najbardziej ciekawych młodych polskich artystów, którzy według nas dają najciekawsze propozycje i ujęcia polskiej rzeźby współczesnej wydawało nam się naturalne Ciągle aktualne i frapujące pytanie, jak będzie wyglądać w przyszłości rzeźba znajduje odpowiedź w pracach Maurycego Gomulickiego, Norberta Delmana, Angeliki Markul, czy zmagającego się z warsztatem i materią Igora Dobrowolskiego.

Pewne jest jedno, współczesna rzeźba nie będzie tylko wyglądać, nie jest tworzona tylko do oglądania, nie powstaje tylko dla dekoracji. Jest zaangażowana społecznie, odpowiada na współczesne pytania, jest przeznaczona do przestrzeni domowych, ma z nami funkcjonować w naszych przestrzeniach życiowych, nie tylko w galeriach. Nie stara się również na siłę przypodobać, choć nie pozbawiona jest aspektu dekoracyjnego, ale przede wszystkim ma zmuszać do myślenia.
I właśnie to spostrzeżenie – koniec bezrefleksyjności w sztuce - założyliśmy w naszym rzeźbiarskim projekcie aukcyjnym przestrzeń i forma. Zapraszamy do naprawdę głębokiej, artystycznej i nie tylko, refleksji w otoczeniu najlepszych form XX i XXI wieku.

Aukcja Rzeźba i Obiekty Przestrzenne

28 września 2021 o godz. 19.00
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa

wystawa przedaukcyjna:
8 - 28 września 2021
Galeria Domu Aukcyjnego
ul. Wiejska 20, Warszawa

Licytuj online

ZLECENIE LICYTACJI

 
Sortuj: NR KAT. A-Z
Cena:
widok

Newsletter

Zapisując się na newsletter Domu Aukcyjnego Polswiss Art otrzymujesz: