6. Andrzej „Dudi" Dudziński - Niedzielna przechadzka, 1992
Opis obiektu
Niezastąpionym wzorcem artystycznej edukacji był starodawny układ „Majster – uczeń”. Nic nie może zastąpić bliskiego kontaktu z wybitną indywidualnością, polegającego na osmotycznym przenikaniu takiej osobowości bez względu na to, co mówi czy robi. Tego się nie da uzyskać na sali wykładowej – to się musi dziać w bezpośrednim kontakcie, w intymności pracowni. To działa oczywiście w dwie strony – jeżeli „Majster” ma do czynienia z ciekawie rozwijającą się osobowością „ucznia” korzyść może być obustronna. Moim „Majstrem” był Henryk Tomaszewski, który przekazał mi lekkość (dzisiaj powiedzielibyśmy luz) i utwierdził w przekonaniu, że najważniejsze w życiu jest poczucie humoru.
- Andrzej Dudziński
Biogram artysty
Andrzej Dudziński to Malarz, grafik, fotograf, plakacista i reżyser. Jest absolwentem warszawskiej ASP oraz autorem kultowego w latach 70. Ptaka Dudi. Jego prace publikowały czołowe polskie pisma:„Literatura, „Kultura”, „Kulisy”, „Polityka”, „Polska”, „Szpilki” i „Ty i Ja”. W Londynie współpracował z pismami kulturalnego undergroundu: „OZ”, „Ink”, „Time Out”) w USA z czołowymi czasopismami , m.innymi:„The Atlantic Monthly”, „Rolling Stone”, „Vanity Fair”, „Newsweek”, „The New York Times”). Wśród jego klientów były takie korporacje jak: AT&T, Conde Nast, IBM, Deutche Telekom i Royal Bank of Scotland. Wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektował scenografię teatralną i czołówki filmowe, wystawia w kraju i zagranicą. Na zamówienie TVP 2 reżyserował film dokumentalny „Mój ojciec Staś”. Jest honorowym obywatelem swego rodzinnego Sopotu.
[Graham Vickers, „Design Week”]
Nr katalogowy: 6
Andrzej „Dudi" Dudziński (1945)
Niedzielna przechadzka, 1992
olej, kredka olejowa, karton / 81 x 102 cm
opisany na odwrocie: 8. Niedzielna przechadzka, 1992. Olej i kredka olejowa na kartonie. 81 x 102 cm Saturday stroll, 1992. Oil and oil crayon on board
- Estymacja:
-
16 000 - 20 000 zł ●
3 572 - 4 465 EUR
4 360 - 5 450 USD
- Cena sprzedaży:
-
19 000 zł
4 242 EUR
5 178 USD
Aukcja Akademicy Współczesności
22 czerwca godz. 19.00
aukcja odbędzie się online
wystawa przedaukcyjna:
8 czerwca – 22 czerwca
Galeria Domu Aukcyjnego
ul. Wiejska 20, Warszawa