14. Małgorzata Buczek-Śledzińska - z cyklu: Inskrypcje Cywilizacji - Głowy wojowników - Wota bogom, 2000
Opis obiektu
Akademiccy profesorowie i wykładowcy z 70. lat ukierunkowali moje zainteresowania i wyposażyli w kompetencje poprzez praktyczne malarskie i rysunkowe doświadczenia warsztatowe. Partnerska postawa pedagogów otwierała świadomość i wyobraźnię - nie ograniczając poszukiwań własnej drogi artystycznej. Będąc wykładowcą akademickim zawsze zakładałam, że aby oczekiwać artystycznych realizacji studenckich istotna jest moja inwestycja merytoryczna i technologiczno - warsztatowa w realizacje studenta i promocja jego osiągnięć. A po drodze „Primum non nocere”.
– Małgorzata Buczek-Śledzińska
Biogram artysty
Artystka malarka, twórczyni unikatowych tkanin, rysunków i obiektów z autorskiego papieru czerpanego, prowadząca Pracownię Papieru Unikatowego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1976 - 1981 studiowała w krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni profesora Tadeusza Brzozowskiego, z tkaniny unikatowej w pracowni profesora Stefana Gałkowskiego. Od 1980 roku uczestniczyła w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Od 1990 roku realizuje i prezentuje obiekty z autorskiego papieru czerpanego, z którego technologią zapoznała się w Meksyku w 1990 roku. Swoje cykle malarskie, tkaniny, rysunki, obiekty z autorskiego papieru czerpanego prezentowała na ponad 55 wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Laureatka nagród i wyróżnień, m.in. w 2019 roku otrzymała nagrodę ARSquerendi - Mistrz i Uczeń oraz w tym samym roku została Laureatką Międzynarodowej artystycznej nagrody Tamary Łempickiej w Mediolanie; w 2015 roku otrzymała srebrny medal - II nagrodę na X Międzynarodowym Florenckim Biennale Sztuki Współczesnej za instalację: „Polis"; w 2000 zdobyła GRAND PRIX na I Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej, Krosno (Muzeum Rzemiosła); w 1995 - GRAND PRIX za gobelin pt. „Rysunek" - XX Międzynarodowa Wystawa Poplenerowa, „WT Kowary '94"; 2001 - II nagrodę za pracę z papieru i stilonu pt. "Tierra Mexicana", XXI Poplenerowa Wystawa Tkaniny Artystycznej ART-STILON, Gorzów-Lubniewice 1999, BWA - Gorzów Wielkopolski; 1996 - II nagrodę za gobelin pt. „Impresja Druku", Wystawa Poplenerowa ARTSTILON' 95, BWA - Gorzów Wielkopolski; 1993 - II nagrodę za aplikację pt. „Płaszczyzny i Przestrzenie", Wystawa Poplenerowa, ART-STILON 1992. Prace malarskie i tkaniny Małgorzaty Buczek znajdują się w zbiorach m.in.: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej Rufino Tamayo w Meksyku Ośrodku Kultury Pinedy de Mar w Hiszpanii; Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Association „Soleil de l'Est" we Francji, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz w zbiorach prywatnych.
Małgorzata Buczek – Śledzińska to artystka interdyscyplinarna, inspirująca się dawnymi i obecnie odkrywanymi artefaktami z minionych wieków i historią starożytnych cywilizacji. W swoich wizualizacjach artystycznych oglądając się za siebie i kontemplując przeszłość, nie zapomina o współczesnych wartościach.
Nr katalogowy: 14
Małgorzata Buczek-Śledzińska (1953)
z cyklu: Inskrypcje Cywilizacji - Głowy wojowników - Wota bogom, 2000
olej, akryl, płótno / 110 x 120,5 cm
sygn. p.d.: MAŁGORZATA BUCZEK sygn. na odwrocie: MAŁGORZATA BUCZEK-ŚLEDZIŃSKA z cyklu: INSKRYPCJE CYWILIZACJI - „GŁOWY WOJOWNIKÓW-WOTA BOGOM" wym: 110 x 120 cm
na odwrocie papierowa etykieta z opisem pracy
- Estymacja:
-
4 000 - 6 000 zł
893 - 1 340 EUR
1 090 - 1 635 USD
Aukcja Akademicy Współczesności
22 czerwca godz. 19.00
aukcja odbędzie się online
wystawa przedaukcyjna:
8 czerwca – 22 czerwca
Galeria Domu Aukcyjnego
ul. Wiejska 20, Warszawa