26. Pablo Picasso - Joueur de flûte, 1951
Opis obiektu
Mój ojciec nigdy nie uważał się za garncarza. Ale podszedł do gliny jak do każdego innego medium, aby dowiedzieć się co mogą mu zaoferować materiały i techniki pracowni garncarskiej oraz co może odkryć, badając ich nieodłączne cechy i możliwości. – Claude Picasso
(The History of Picasso Ceramics: How Picasso Changed Pottery Forever, In Art & Gallery News 3.10.2018)
W latach 1946-1973 Pablo Picasso stworzył zapierającą dech w piersiach kolekcję oryginalnych dzieł ceramicznych. Pomysł na nią zrodził się w trakcie wyjazdu artysty do miejscowości Vallauris na południowym wybrzeżu Francji, znanej ze swych tradycji garncarskich. Malarz oczarowany został tam ceramicznymi wyrobami z pracowni Madoura, prowadzonej przez małżeństwo Suzanne i Georges’a Ramié i zaproponował im współpracę. Wkrótce potem zaczęły powstawać jego pierwsze modele ceramiczne. Ucząc się nowej techniki, Picasso lepił dzbanki, garnki, talerze i misy, ozdabiając je następnie kolorowymi scenami z korridy, bachanaliami i motywem gołąbka pokoju.
Artysta zawsze miał w sobie niezachwianą chęć do eksperymentów. W ceramice pociągało go połączenie estetyki z funkcjonalnością przy stosunkowo szybkim tempie produkcji i niskim koszcie. W czasie, gdy jego dzieła malarskie i rzeźbiarskie osiągały już kwoty całkiem wysokie, projekty ceramiczne mogły stać się dostępne dla szerszego grona odbiorców. Malarz lubił wręczać je jako podarunki swoim przyjaciołom i członkom rodziny. Barwne naczynia Picassa, wykonane w pracowni Madoura, stanowią dziś ważną i wyjątkową część jego oeuvre, uświetniając różne prywatne i muzealne kolekcje na całym świecie.
Proweniencja
Warszawa, kolekcja prywatna
Christie's Londyn, aukcja 22.06.2018, poz. 54
Christie's Londyn, aukcja 26.06.2012, poz. 328
Biogram artysty
Niektórzy malarze przekształcają słońce w żółtą plamę, ale są inni, którzy dzięki swojej sztuce i inteligencji przekształcają żółtą plamę w słońce.
– Pablo Picasso (cyt. za: Nowak K., Leksykon złotych myśli, Warszawa 1998)
Picasso prowadzi niezmienny tryb życia: późno idzie spać i późno wstaje; udaje się do kafejki, robi mały spacer, a potem maluje.
– Jamie Sabartes
Natura to co innego, a malarstwo to rzecz inna. Malarstwo jest równoważnikiem natury. (...) Jest to konwencja ustalona - porozumiewania się za pomocą znaków. (...) Malarstwo jest grą rozumową.
– Pablo Picasso (Warnod A., Wywiad z Picassem, „Przegląd Artystyczny” 1946, nr 1)
Urodzony w 1881 roku w Maladze Pablo Picasso należy do najsłynniejszych artystów świata. Był malarzem, rzeźbiarzem i grafikiem. Z poszukiwań twórczych, jakie prowadził wraz ze swoim przyjacielem Georgem Braque narodził się nowy nurt w sztuce XX wieku określany mianem kubizmu. Picasso, jako pacyfista, wielokrotnie tworzył dzieła antywojenne. Do najgenialniejszych i najbardziej poruszających z nich należy „Guernica” (1937), przedstawiająca tragedię cywilów w bombardowanym baskijskim mieście. Artysta wziął także udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju, jaki miał miejsce w 1948 roku we Wrocławiu. Wówczas odwiedził także Warszawę, Kraków i Oświęcim oraz podarował Muzeum Narodowemu szereg swoich prac.
Nr katalogowy: 26
Pablo Picasso (1881 - 1973)
Joueur de flûte, 1951
ceramika malowana podszkliwnie / śr. 24,5 cm
na spodzie wycisk: EMPREINTE ORIGINALE DE PICASSO oraz MADOURA PLEIN FEU, odręczny napis: EXEMPLAIRE EDITEUR oraz dwie nalepki aukcyjne z Domu Aukcyjnego Christie's
- Estymacja:
-
60 000 - 80 000 zł ●
13 158 - 17 544 EUR
14 118 - 18 824 USD
Informacje:
19 września 2023 o godz. 19.00
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa
wystawa przedaukcyjna:
7 – 19 września 2023 r.
Galeria Domu Aukcyjnego
ul. Wiejska 20, Warszawa
Wystawa czynna:
pn. – pt.: 11.00 – 18.00
sob.: 11.00 – 15.00