2. Marcin Jabłoński - Portret mężczyzny w stroju sarmackim, 1 poł. XIX w.

    Karol Schweikart
    - Portret kobiety siedzącej w czerwonym fotelu, 1826,

    Piotr Michałowski
    - Studium jeźdźca, po 1832,

Proweniencja

Wrocław, kolekcja prywatna
Wrocław, depozyt w Muzeum Miejskim (2008-2024)

Urodzony w 1801 roku Marcin Jabłoński przeszedł do historii jako bardzo popularny, lwowski portrecista. Malował także obrazy ołtarzowe, freski i zajmował się litografią. Początki jego drogi twórczej nie są do końca znane, podobno był samoukiem. Kopiował obrazy w galeriach w Warszawie, Krakowie i Wiedniu, gdzie niewątpliwie musiał zetknąć się z biedermeierowskim malarstwem portretowym. Jego wizerunki prezentują podobną dokładność i chęć scharakteryzowania modela.

W 1820 roku osiadł we Lwowie, gdzie wkrótce zdobył szerokie uznanie jako wzięty portrecista. Prowadził także prace restauratorskie w okolicznych kościołach, a od 1848 roku miał własny warsztat litograficzny. Jego dorobek twórczy obejmuje około sześćset portretów, przy czym najgorętszy okres jego kariery przypadał na drugą ćwierć XIX wieku. Po powstaniu styczniowym, w którym stracił całą swoją rodzinę, artysta sprzedał swój warsztat i wyjechał z miasta. Do Lwowa powrócił w 1876 roku, na krótko przed śmiercią.

Nr katalogowy: 2

Marcin Jabłoński (1801 - 1876)
Portret mężczyzny w stroju sarmackim, 1 poł. XIX w.

olej, płótno / 78 x 62,5 cm
sygn. p.d. (wzdłuż ramienia): Jabłoński pin[…]

Cena wywoławcza:
22 000 zł
5 153 EUR
5 745 USD

Estymacja:
28 000 - 35 000 zł
6 558 - 8 197 EUR
7 311 - 9 139 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 15 października 2024

wtorek, 15 października, o godz. 19.00

27 września - 15 października 2024