7. Zygmunt Sokołowski - Halabardnicy w gospodzie dokuczający młodej kelnerce, 1878

    Tadeusz Ajdukiewicz
    - Jeździec wschodni, 1898,

    Jan Chełmiński
    - Na przejażdżce, 1880,

Urodzony w 1857 roku Zygmunt Sokołowski swoje kształcenie artystyczne rozpoczął w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, pod okiem Jana Matejki. Następnie wyjechał do Monachium, kontynuując naukę w tamtejszej akademii. Początkowo studiował rzeźbę, a następnie malarstwo w klasie Alexandra Wagnera. W 1881 osiadł na stałe w Paryżu, regularnie wracając do kraju i odwiedzając Poznań. Malował zarówno w technice olejnej, jak i akwarelą. Jego twórczość obejmuje pejzaże, portrety oraz stylizowane scenki rodzajowe. Realizował także akademickie w duchu, monumentalne kompozycje historyczne, takie jak „Józef sprzedany przez braci” (1883) czy „Saul i Dawid” (1884).

Malarz wystawiał swoje prace m.in. w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, jak i warszawskiej Zachęcie. Jego ledwie rozpoczętą i znakomicie zapowiadającą się karierę nieoczekiwanie przerwała śmierć w wieku niespełna trzydziestu lat. Pozostawiając po sobie niewielki dorobek artystyczny, Sokołowski nie jest artystą dobrze znanym na rynku. Dzieła malarza pojawiają się na aukcjach sporadycznie, stanowiąc ciekawostkę dla miłośników i znawców polskiego malarstwa przełomu wieków.

Nr katalogowy: 7

Zygmunt Sokołowski (1859 - 1888)
Halabardnicy w gospodzie dokuczający młodej kelnerce, 1878

olej, płótno / 103 x 85 cm
sygn. p.d.: Sokołowski - 78

Cena wywoławcza:
40 000 zł
9 368 EUR
10 444 USD

Estymacja:
45 000 - 55 000 zł
10 539 - 12 881 EUR
11 750 - 14 361 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 15 października 2024

wtorek, 15 października, o godz. 19.00

27 września - 15 października 2024