29. Tamara Łempicka - Kobieta w pomarańczowym turbanie, ok. 1956

    Zdzisław Cyankiewicz Cyan
    - Akt w słońcu według Auguste'a Renoira, 1939,

    Eugeniusz Zak
    - Para kochanków, ok. 1917 ,

Motyw kobiety w turbanie Tamara Łempicka podejmowała w swojej twórczości wielokrotnie. W dziele namalowanym w 1945 roku zdecydowała się przedstawić swoją modelkę w popiersiu, zwracającą się twarzą w kierunku widza. Czarne włosy i źrenice dziewczyny, a także koral ust i pomarańcz turbanu skontrastowała z jej białym licem i jasnym tłem kompozycji. Oszczędny w środkach i klasyczny w ujęciu wizerunek stanowił odwołanie do tradycji mistrzów renesansu. Obraz musiał w jakiś szczególny sposób frapować artystkę, która namalowała aż cztery jego repliki, ostatnią datowaną na 1957 rok. Poszczególne wersje różniły się formatem, nasyceniem światła i kolorów, a także rozwiązaniem tła. Około 1956 roku malarka wydała również serię barwnych akwatint „Kobiety w pomarańczowym turbanie”, na podstawie pierwszej wersji obrazu olejnego z 1945 roku. Prezentowana praca to pośród licznych, tak popularnych i dostępnych na rynku odbitek graficznych Łempickiej – kolekcjonerski unikat. Powstał za życia słynnej artystki i jest przez nią własnoręcznie sygnowany i numerowany. Pochodzi z czasów świetności jej kariery, będąc świadkiem epoki, która na zawsze już odeszła.

Proweniencja

Warszawa, kolekcja prywatna Sopocki Dom Aukcyjny, aukcja 29.01.2022, poz. 1

Blondel A., Tamara de Lempicka: Catalogue raisonné 1921-1979, Lozanna 1999, nr B.498, s. 419 (olejny pierwowzór z 1945 r.).

Nr katalogowy: 29

Tamara Łempicka (1898 - 1980)
Kobieta w pomarańczowym turbanie, ok. 1956

akwatinta barwna, papier / 32,5 x 26,5 cm (w świetle passe-partout)
sygn. p.d.: T. de Lempicka, opisana l.d.: 15/200, na odwrociu nalepka z Sopockiego Domu Aukcyjnego

Cena wywoławcza:
80 000 zł
18 736 EUR
20 888 USD

Estymacja:
90 000 - 110 000 zł ●
21 078 - 25 762 EUR
23 499 - 28 721 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 15 października 2024

wtorek, 15 października, o godz. 19.00

27 września - 15 października 2024