65. Tadeusz Kantor - Peinture, 1962

    - Akt, 1992,

    Tadeusz Kantor
    - Emballage romantique, 1966,

Paryskie podróże Tadeusz Kantora, odbyte w 1947 i później w 1955 roku, stały się przełomowe dla jego artystycznej kariery. Zetknął się wówczas ze sztuką Wolsa, Foutriera, Mathieu i Pollocka – a to wniosło w jego prace nową jakość, wynikającą z zafascynowania rewolucyjnymi dokonaniami zachodnich twórców. Owa potrzeba eksperymentów wynikała z realnej u artysty niechęci do tego, co minione i pragnienia radykalnego odcięcia się od przeszłości. Po powrocie do kraju, Kantor rozpoczął własną przygodę z malarstwem gestu. Swoją sztukę obejmującą lata 1956-1963 nazywał okresem Informel (bezforemność), preferując francuskie zapożyczenie ponad termin taszyzm (la tache – plama). Ten nowy sposób artystycznej ekspresji miał stanowić wyraz wewnętrznych przeżyć i stanów emocjonalnych. Artysta nie myślał nad dziełem w trakcie jego tworzenia, tylko poddawał się swojej podświadomości i malował intuicyjnie. W ten sposób mógł się uwolnić od kodów kulturowych i stworzyć portret autentycznej egzystencji. Kantor opisując swoje malarstwo Informelu posługiwał się określeniami takimi jak „wydzielina mojego Wnętrza”, „filtr, na którym osadza się indywidualność twórcy” czy „niemal biologiczna materia mojego organizmu”. W konsekwencji informelowe obrazy, które po sobie pozostawił są jego najwnikliwszymi i najintymniejszymi autoportretami. Malarstwo informelu niosło za sobą pewną przypadkowość finalnego dzieła. Artysta poddający się swojej podświadomości skupiał się na geście i ruchu, dając materii malarskiej wpływ na wygląd końcowego efektu. W ten sposób farba wyzwala się spod kontroli malarza. „Materia – żywioł i gwałtowność, ciągłość i nieograniczoność, gęstość i powolność, ciekłość i kapryśność, lekkość i ulotność. Materia rozżarzona, eksplodująca, fluoryzująca, wezbrana światłem, martwa i uspokojona. Zakrzepłość, w której odkrywamy wszystkie ślady życia” – mówił artysta (Kantor T., Abstrakcja umarła, niech żyje abstrakcja, „Życie Literackie”, 1955, nr 50, dod. „Plastyka” nr 16, s. 6). Dziś z perspektywy czasu informelowe obrazy Kantora stały się znakiem rozpoznawczym jego twórczości malarskiej. Żadnemu innemu cyklowi nie poświęcił artysta tyle uwagi. Informel był dla niego etapem „wielkiej przygody” i swoistą malarską „grą hazardową”, opartą o spontaniczny, wręcz spazmatyczny gest. „Przypadek należy do zjawisk ignorowanych, pogardzanych, zepchniętych w najniższe rejony działalności ludzkiej. W sztuce odnajduje racje istnienia i swoją rangę” – zauważył artysta (cyt. za: Borowski W., Wielka przygoda, [w:] Tadeusz Kantor. Informel [katalog wystawy], Starmach Gallery, Kraków 1999).

Proweniencja

Nr katalogowy: 65

Tadeusz Kantor (1915 - 1990)
Peinture, 1962

olej, płótno / 130 x 140 cm
sygn. i opisany na odwrociu: Tadeusz Kantora oraz T. Kantor / titre: "PEINTURE" / 1962 / 140 x 130, na blejtramie nalepka z opisem pracy

Cena wywoławcza:
600 000 zł
140 516 EUR
156 658 USD

Estymacja:
700 000 - 800 000 zł ●
163 935 - 187 354 EUR
182 768 - 208 878 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 15 października 2024

wtorek, 15 października, o godz. 19.00

27 września - 15 października 2024