98. Tomasz Sętowski - Hipnosis, 2021

    Rafał Olbiński
    - Wsi spokojna, wsi wesoła, 2012 ,

    Tomasz Sętowski
    - Beyond, 2022,

Twórczość Tomasza Sętowskiego wpisuje się w nurt realizmu magicznego. Pojęcie to (z hiszp. realismo mágico) oznacza tendencję estetyczną, ukształtowaną początkowo w Niemczech w latach 20. XX wieku w sztukach plastycznych, wtórnie zaadaptowaną następnie na grunt literacki. Głównym czynnikiem wyróżniającym realizm magiczny było odwoływanie się do wyobraźni, operowanie tym, co dziwne, niezwykłe, zaskakujące, nawiązywanie do legend i mitów oraz lokalnych tradycji. Nurtowi temu od lat pozostaje wierny Tomasz Sętowski. W jego pracach to, co rzeczywiste, materialne, co doskonale znamy i potrafimy rozpoznać, ukazane jest w sposób nierzeczywisty. Realizm miesza się z magią w równych proporcjach, a za tym metaforycznym obrazem niejednokrotnie kryje się głębszy przekaz. Alegoria goni alegorię. Artysta posługuje się przede wszystkim techniką malarstwa olejnego na płótnie, na podstawie której realizuje również grafiki i okazjonalnie tworzy rzeźby. Tematyka obrazów Sętowskiego jest konsekwentnie prowadzona wokół fantastyki i miejsc wyobrażonych. W pracy zatytułowanej „Hipnosis” z 2021 roku, artysta zabiera nas do tajemniczego miasta, którego widok zdumiewa. Spiętrzone na skałach rzędy budynków, mostów i schodów, kopuły przywołujące na myśl bliskowschodnie miasta czy wpisana w architekturę niczym wieża potężna postać kobieca – na płótnie jak gdyby w soczewce skupiają się wszystkie cechy charakterystyczne malarstwa Sętowskiego. Pracę ponadto wyróżnia niezwykła pieczołowitość i dbałość w oddaniu najmniejszego detalu oraz nieograniczona niczym wyobraźnia, która pozwala zbudować fantastyczną architekturę i wciągającą topografię mitycznego miasta. „Poprzez swoje obrazy wprowadza swoich odbiorców, promotorów i kuratorów sztuki w baśniową opowieść, w której rzeczywistość miesza się z fikcją, przez co w mgnieniu oka artystę ogłoszono jednym z najbardziej oryginalnych i najzdolniejszych malarzy młodego pokolenia, któremu udało się stworzyć własny, niepowtarzalny i rozpoznawalny styl” – czytamy na stronie artysty. Niewątpliwie, obrazy z cyklu baśniowych miast cieszą się dużym uznaniem wśród miłośników malarstwa Sętowskiego. Intrygują swą tajemniczością, wciągają widza w beztroski świat marzeń sennych, odwracając choć na chwilę uwagę od rzeczywistości dnia codziennego.

Proweniencja

Sopocki Dom Aukcyjny, aukcja 27.11.2021, poz. 20

Tomasz Sętowski jest artystą malarzem, który, w szczególny sposób, łączy tradycje malarstwa fantastycznego z bardzo współczesną kreacją, bliską – w swym zasadniczym sensie – cyfrowo realizowanej, wirtualnej rzeczywistości. Realność rzeczy i ludzi, którą wyobraża w obrazach, staje się w licznych jego pracach ciągiem zdarzeń jakby niekończącej się podróży – zbudowanej z wielości światów, zbliżonych do siebie sztuką swojego malarstwa. Sętowski tworzy tą różnorodnością światów konstrukcję, swoją konstrukcję wielu przestrzeni w jednym przygotowując w ten sposób pewną postmodernistyczną inscenizację, pełną obrazowych cytatów, zmiennych i ułamkowych, jakby zatrzymanych pod naszymi powiekami. Wypełniając szczelnie obraz wizjami o baśniowych cechach i tajemniczej atmosferze uzyskuje niesamowitą gęstość zawartych w nim treści (...).

(Panek M., Odyseja obrazów Tomasza Sętowskiego, czyli malarski wehikuł czasu, w: Tomek Sętowski. Malarski teatr zdarzeń, Częstochowa 1996, ss. 10-11.)

Tomasz Sętowski urodził się w Częstochowie, gdzie ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną na wydziale plastycznym. Jak sam twierdzi studia dały mu tylko teoretyczną podstawę, a wypracowanie swojego charakterystycznego stylu trwało latami. Tworzy głównie prace malarskie w technice olejnej, akrylowej oraz gwaszu, ale także grafiki oraz rzeźby. Jest jednym z twórców nurtu realizmu magicznego, który wymaga od swoich przedstawicieli mistrzowskiego warsztatu, niesamowitej wyobraźni oraz niekiedy architektonicznego podejścia. Od końca lat 80. wystawiał swoje prace w najlepszych galeriach we Francji, Niemczech, a dopiero następnie w Polsce. Wielki sukces przyniosła mu wystawa w Biurze Wystaw Artystycznych w Częstochowie (1994), po której jego obrazy zostały włączone do wystawy objazdowej „Surrealiści polscy”. Uznany za oceanem przez nowojorką galerię Stricoff Fine Art, w 1998 powraca na targi sztuki w Nowym Jorku pod szyldem „Muzeum Wyobraźni”. Nazwa, która tak dobrze opisuje filozofię artysty, zostaje z Sętowskim i w 2000r. w swoim rodzinnym mieście zakłada galerię autorską pod taką samą nazwą. Jak sam mówi, założeniem było, aby widz odwiedzający galerię mógł się poczuć jak bohater jego obrazów, a tym samym przenieść się w bajkowy świat, w którym prawda miesza się z fikcją. Od 1991 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a w 2003 roku jego prace zostają wystawione na salonach CFM oraz w Inter Art Gallery w  Nowym Jorku, obok prac takich artystów jak Salvador Dali oraz Michael Parkes. Z biegiem lat sława Sętowskiego dociera także na Bliski Wschód, co skutkuje wielkim sukcesem w Emiratach Arabskich. W 2008 roku zostaje pierwszym artystą, który prezentuje prace w Burij Al Arab, Abu Dhabi Cultural Fundation i Emirat Towers. Obrazy Sętowskiego wielokrotnie pojawiały się na okładkach pism oraz książek. W 2013 otrzymał brązowy medal „Gloria Artis”, najwyższe odznaczenie za wybitne zasługi w dziedzinie kultury.

Nr katalogowy: 98

Tomasz Sętowski (1961)
Hipnosis, 2021

olej, płótno / 110 x 90 cm
sygn. l.d.: T. Sętowski, opisany na odwrociu: "Hipnosis", olej, płótno, 110 cm x 90 cm / Tomek Sętowski 2021R, nalepka z Sopockiego Domu Aukcyjnego

Cena wywoławcza:
110 000 zł
25 762 EUR
28 721 USD

Estymacja:
120 000 - 150 000 zł ●
28 104 - 35 129 EUR
31 332 - 39 165 USD

Aukcja Dzieł Sztuki 15 października 2024

wtorek, 15 października, o godz. 19.00

27 września - 15 października 2024