88. Tomasz Sętowski - Spektakl, 1992
Proweniencja
Biogram artysty
Tomasz Sętowski jest artystą malarzem, który, w szczególny sposób, łączy tradycje malarstwa fantastycznego z bardzo współczesną kreacją, bliską – w swym zasadniczym sensie – cyfrowo realizowanej, wirtualnej rzeczywistości. Realność rzeczy i ludzi, którą wyobraża w obrazach, staje się w licznych jego pracach ciągiem zdarzeń jakby niekończącej się podróży – zbudowanej z wielości światów, zbliżonych do siebie sztuką swojego malarstwa. Sętowski tworzy tą różnorodnością światów konstrukcję, swoją konstrukcję wielu przestrzeni w jednym przygotowując w ten sposób pewną postmodernistyczną inscenizację, pełną obrazowych cytatów, zmiennych i ułamkowych, jakby zatrzymanych pod naszymi powiekami. Wypełniając szczelnie obraz wizjami o baśniowych cechach i tajemniczej atmosferze uzyskuje niesamowitą gęstość zawartych w nim treści (...).
(Panek M., Odyseja obrazów Tomasza Sętowskiego, czyli malarski wehikuł czasu, w: Tomek Sętowski. Malarski teatr zdarzeń, Częstochowa 1996, ss. 10-11.)
Tomasz Sętowski urodził się w Częstochowie, gdzie ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną na wydziale plastycznym. Jak sam twierdzi studia dały mu tylko teoretyczną podstawę, a wypracowanie swojego charakterystycznego stylu trwało latami. Tworzy głównie prace malarskie w technice olejnej, akrylowej oraz gwaszu, ale także grafiki oraz rzeźby. Jest jednym z twórców nurtu realizmu magicznego, który wymaga od swoich przedstawicieli mistrzowskiego warsztatu, niesamowitej wyobraźni oraz niekiedy architektonicznego podejścia. Od końca lat 80. wystawiał swoje prace w najlepszych galeriach we Francji, Niemczech, a dopiero następnie w Polsce. Wielki sukces przyniosła mu wystawa w Biurze Wystaw Artystycznych w Częstochowie (1994), po której jego obrazy zostały włączone do wystawy objazdowej „Surrealiści polscy”. Uznany za oceanem przez nowojorką galerię Stricoff Fine Art, w 1998 powraca na targi sztuki w Nowym Jorku pod szyldem „Muzeum Wyobraźni”. Nazwa, która tak dobrze opisuje filozofię artysty, zostaje z Sętowskim i w 2000r. w swoim rodzinnym mieście zakłada galerię autorską pod taką samą nazwą. Jak sam mówi, założeniem było, aby widz odwiedzający galerię mógł się poczuć jak bohater jego obrazów, a tym samym przenieść się w bajkowy świat, w którym prawda miesza się z fikcją. Od 1991 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a w 2003 roku jego prace zostają wystawione na salonach CFM oraz w Inter Art Gallery w Nowym Jorku, obok prac takich artystów jak Salvador Dali oraz Michael Parkes. Z biegiem lat sława Sętowskiego dociera także na Bliski Wschód, co skutkuje wielkim sukcesem w Emiratach Arabskich. W 2008 roku zostaje pierwszym artystą, który prezentuje prace w Burij Al Arab, Abu Dhabi Cultural Fundation i Emirat Towers. Obrazy Sętowskiego wielokrotnie pojawiały się na okładkach pism oraz książek. W 2013 otrzymał brązowy medal „Gloria Artis”, najwyższe odznaczenie za wybitne zasługi w dziedzinie kultury.
Nr katalogowy: 88
Tomasz Sętowski (1961)
Spektakl, 1992
olej, płótno / 100 x 100 cm
sygn. l.d.: T.SĘTOWSKI 99
- Estymacja:
-
25 000 - 30 000 zł ●
5 631 - 6 757 EUR
6 189 - 7 426 USD
- Cena sprzedaży:
-
25 000 zł
5 631 EUR
6 189 USD
AUKCJA DZIEŁ SZTUKI 2 CZERWCA 2020
Aukcja:
2 czerwca 2020. godz. 19.00
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa
Wystawa przedaukcyjna:
15 maja - 2 czerwca 2020 r.
Dom Aukcyjny Polswiss Art
ul. Wiejska 20, Warszawa
- Kontakt w sprawie obiektów:
-
galeria@polswissart.pl
tel.: +48 (22) 628 13 67