59. Roman Opałka - Lot Ikara, 1959
Prezentowana praca należy do wczesnego okresu w twórczości Opałki, zanim ta została zdominowana przez trwający do końca życia artysty cykl kolejnych obrazów liczonych. Obok abstrakcyjnych rysunków mających charakter studiów kolorystycznych na początku swojej artystycznej drogi Opałka z wielkim wyczuciem malował monochromatyczne kompozycje o pobrużdżonej, wyrazistej a jednocześnie wyrafi nowanej fakturze. Lot Ikara należy do okresu, w którym ten nieprzeciętny artysta poszukiwał własnego języka i doświadczeń.
Proweniencja
Karków, kolekcja prywatna
Nr katalogowy: 59
Roman Opałka (1931 - 2011)
Lot Ikara, 1959
olej, płótno / 119 x 70 cm
sygn. i dat.: R. OPALKA 59
opisany na odwrocie: R. OPALKA 1959/ VOL D’ICARE
- Cena wywoławcza:
55 000 zł
13 127 EUR
16 418 USD
- Estymacja:
60 000 - 100 000 zł
14 320 - 23 867 EUR
17 911 - 29 851 USD
90 000 zł
21 480 EUR
26 866 USD