10.12.2024
Powstaje katalog raisonne Witkacego
Inicjatorem pełnego katalogu dzieł zebranych Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego jest Fundacja Common Arts. Organizacja powołana na przecz tworzenia katalogów raisonné polskich artystów. Partnerami katalogu są Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Redaktorami katalogu są najwybitniejsi Witkacolodzy: Paweł Polit, Tomasz Bocheński, Zofia Machnicka, Natalia Kruszyna, Zofia Radwańska, Beata Zgodzińska. Zbieranie materiałów do katalogu zaplanowane jest na lata 2024-2026.
Właścicieli prac Witkacego zapraszamy do zgłaszania swoich obiektów, możliwość zgłaszania zostawiamy otwartą przez cały 2025 rok.
Zgłaszać prace można za pośrednictwem domu aukcyjnego Polswiss Art poprzez e-mail:
online@polswissart.pl
Więcej informacji:
tel +48 (22) 628 13 67
Cały materiał będzie dostępny online na zakończenie prac planowana jest publikacja książkowa. Spuścizna artystyczna Stanisława Ignacego Witkiewicza jest niezwykle obszerna. Obejmuje prace wykonane różnymi technikami w okresie niespełna półwiecza – od wczesnego dzieciństwa aż do śmierci artysty w 1939 roku. Szacuje się, że ouvre artysty przekracza 2500 prac, wykonanych na przestrzeni lat. Nierzadko jednego dnia Witkacy tworzył kilka prac. Twórczość artysty poddawana była różnym próbom uporządkowania – zgodnie z kryteriami o charakterze chronologicznym, formalnym czy tematycznym.
W ciągu ostatniego trzydziestolecia badania nad twórczością artystyczną Stanisława Ignacego Witkiewicza rozwinęły się w wielu kierunkach; ujawnionych zostało wiele nieznanych dotąd dzieł. Zmieniły się też perspektywy interpretacji jego dokonań i strategii twórczych. Zasób dzieł Witkacego charakteryzuje się także dużym rozproszeniem. Ogrom dzieł artysty znajduje się prywatnych kolekcjach na całym świecie.
Nowy katalog dzieł zebranych artysty wydawany przez Common Arts Foundation, w partnerstwie z Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem i Muzeum Sztuki w Łodzi, zmierza w kierunku zebrania i wielostronnego ujęcia całości spuścizny artystycznej Witkacego. Obejmował będzie informacje dotyczące nie tylko jego dzieł malarskich i rysunkowych, ale również fotografii oraz działań para-artystycznych – twórczych przetworzeń gotowych materiałów oraz udokumentowanych fotograficznie działań performatywnych. Zakończenie głównych prac nad katalogiem planowane jest na koniec 2026 roku.
Dom Aukcyjny Polswiss Art serdecznie zaprasza Pańtwa do udziału w tworzeniu katalogu dzieł Witkacego poprzez udostępnienie zdjęć prac posiadanych w prywatnych kolekcjach. Zapraszamy do kontaktu.